„Vendég vagy a világban, és ez a világ, szép vendégfogadó. Van napsugara, vize, pillangója, madara. Van virágja, rengeteg sok. Tanulj meg örvendeni nekik. Igyekezz többet törődni azzal, ami még a világ szépségeiből csodálatosképpen megmaradt, az emberiség minden pusztításai mellett is.”

/Wass Albert/

Örömmel értesítjük tanulóinkat és szüleiket, a kedves érdeklődőket, hogy a Salgótarjáni Általános Iskola Beszterce-lakótelepi Tagiskolájában megalakult 2022/2023-as tanévben az iskolai ökocsoport.

Környezeti nevelésünk legfontosabb színtere és az intézmény infrastrukturális adottságai:
Az épület külső, belső felújításra szorul, melyet a fenntartó szemrevételezett. Ígéretet kaptunk, hogy elsősorban pályázati forrásokból megkezdik majd az intézmény korszerűsítését.
– Az iskola tantermei interaktív táblával, projektorokkal felszereltek.
– A tantermeket, folyosókat növényekkel, tanáraink és diákjaink alkotásaival díszítjük.
– Környezettel harmonizáló játszó- és pihenőhelyek kialakítása.
– A sportudvarainkat rendszeresen használjuk a mindennapi testnevelésben és a programokon.
– Iskolai zöldterületek bővítése, ápolása tantermekben, folyosókon, mezítlábas ösvény kialakítása az udvaron.
– Madáretetők kihelyezése, gondozása az öreg, udvari fákra.
Célkitűzéseink:
  • Erkölcsi értékek fenntartása és átadása. Életmódjukban a természet tisztelete, a felelősség, a környezeti károk megelőzésére
     való törekvés váljék meghatározóvá.
  • Környező világunk megismertetése, megszerettetése, megóvása. Megértetni a fogyasztás és a környezeti erőforrások kapcsolatát, a fenntartható fogyasztás elvét.
  • Hagyományok ápolása. A tanulók kapcsolódjanak be közvetlen környezetük hagyományainak, értékeinek megőrzésébe, gyarapításába.
  • Elősegíteni a tanulók környezettudatos magatartásának, életvitelének kialakulását.
  • A fenntarthatóság pedagógiájában a környezettudatos gondolkodás, életmód kialakítása, elmélyítése, együttműködve a szülői házzal, társadalmi szervezetekkel.

A fenntarthatóság pedagógiáját támogató tevékenységeink:
Lépések az iskola környezetbarát működése irányában:
– Energiatakarékosság a vízhasználat, világítás és szellőztetés területén.
– Szelektív hulladékgyűjtés.
– Elemgyűjtés.
– Papírgyűjtés.
– Sulizsák ruhagyűjtés.
– Tisztasági verseny.
– Egészséges életmód megkedveltetése az egészség nap keretében.
Környezeti nevelés a tanórán és tanórán kívül:
– Helyi természeti- és környezeti értékek megismerése.
– Túrák, tanulmányi kirándulások, táborok szervezése.
– Figyelemfelhívás jeles napokon: Víz Világnapja,  Föld Napja, Madarak és Fák Napja, Környezetvédelmi Világnap, Takarítási Világnap, Autómentes Világnap, Állatok Világnapja.
– Rajzpályázatok.
– Klímavédelmi órák.
– Témahetek: Digitális Témahét, Pénz7, Fenntarthatósági Témahét.
– Újrahasznosított anyagok felhasználása technika órákon, foglalkozásokon.
– Természetismereti vetélkedő.
– DÖK rendezvényei,  előadásokon, találkozókon, pályázatokon váló részvétel.
– Mezítlábas ösvény kialakítása, gondozása, töltése.
– Erdei iskola helyszínének felkeresése, megismerése, erdei iskolai program kidolgozása.
– Szelektív hulladékgyűjtők elhelyezése.
– A technikai dolgozók bevonása, tájékoztatás az ökoiskolai feladatokról.
DADA:
A Dohányzás, Alkohol, Drog, AIDS Program iskolánkban a 3.a osztályban kiképzett rendőr segítségével.
A Rendőrség Biztonságra Nevelő Iskolai Programjának célja:
– A gyermekek felismerjék a veszélyhelyzeteket.
– Meg tudják különböztetni az Őket érő pozitív és negatív hatásokat.
– Ki tudják számítani döntéseiket, cselekedeteik következményét, eredményét.
– Képesek legyenek ellenállni még a kortársaiktól érkező csábításnak, kínálásnak.
– Olyan megoldási módok közvetítése a gyermekeknek, melyeket személyiségükbe építve szükség szerint készségszinten tudnak alkalmazni.

Boldogságórák
– Óvja tanulóink testi-, lelki egészségét, valamint szellemi erőforrásokat és társas kapcsolatokat épít.
– Felhívjuk a jövő generációjának figyelmét, hogy odafigyeléssel, összefogással, kedvességgel meg tudjuk változtatni a világot.
– 11 osztály kapcsolódott be a szeptembertől júniusig tartó programba.